Květen 2018

Zámek Dobříš

31. května 2018 v 20:24 | Dominika |  Výlety a dovolené
Město Dobříš:

Dobříš je město ve Středočeském kraji v okrese Příbram v podhůří Brdské vrchoviny. Má přibližně 9 000 obyvatel a je tak po Příbrami druhým největším městem v okrese. Ve městě převažuje strojní, dřevozpracující a kožedělný průmysl.

Dle legendy založil osadu Dobřich, jeden z druhů Praotce Čecha. Vesnice pak byla Dobřieše čili Dobřicha. Podle jazykové příručky ÚJČ je název v rodu ženském, ovšem zejména někteří místní obyvatelé používají mužský rod. Zejména starší rodáci používají mužský rod, ten se používal i v literatuře až do počátku 20. století. Někdy v první polovině 20. století jazykovědci prosadili názor, že správně je jméno v ženském rodu.


Zámek Dobříš:

Jedná se o rokokový zámek ve středočeském městě Dobříš. Je to rozsáhlá trojkřídlá stavba s téměř čtvercovým dvorem a zajímavým, rozsáhlým francouzským a anglickým parkem při jižní straně.

Současná podoba zámku pochází z let 1745-1765, kdy byla Jindřichem Pavlem Mansfeldem uskutečněna rokoková přestavba. Až do 2. světové války jej vlastnil šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů. V roce 1942 jej vyvlastnili nacisté a zámek sloužil jako sídlo říšského protektora. V roce 1945 jej získal československý stát a od této doby až do 90.let 20. století sloužil Svazu českých spisovatelů jako Domov spisovatelů. V roce 1998 byl navrácen potomkům bývalých vlastníků, rodině Colloredo-Mansfeldů.

V roce 1991 se na zámku usídlila z emigrace se vrátivší česká herečka Adina Mandlová. Po krátké době byla ale ze zdravotních důvodů převezena do příbramské nemocnice.

Zámek i parky jsou přístupné veřejnosti, anglický park celoročně bez vstupného. V zámku se mimo jiné nachází muzeum města Dobříše a část sbírek městského muzea. Místní konírna je využívána pro svatby, zrcadlový sál je kromě honosnějších svateb (vč. celebrit) navíc využíván jako koncertní sál. V zámku se koná mnoho různých akcí, včetně části programu kulturního festivalu Dobříšské záření.

Natáčela se zde například Princezna ze mlejna 1 a 2. Princ a já 2. Au pair 2 (zajímavé, že vše v druhém díluSmějící se) anebo také jeden díl ze současné SuperstarUsmívající se

Tento výlet jsme propojily spolu s obědem. A protože u zámku jsou hned dvě skvělé restaurace,tak jsme byli okoštovat obě dvě Smějící se V jedné - Restaurace u tří statkářů naproti zámku jsme se naobědvali, já měla palačinky, jelikož mě dohnala chuť na sladké a přítel si dal domácí gnochi. V druhé - Zámecké restauraci jsme si později dali, já drůbeží vývar a přítel jenom kafíčo.

Výlet na toto krásné místo rozhodně doporučuji, my si ho užili ve velkém, protože jsme se po Zámku byli projít i do cetntra Dobříše, které je kousek od něj a čekalo nás tam velmi milé překvapení o kterém jsme neměli ani zdání - Májové Dobříšské slavnosti, kde bylo spousta představení, kapel, stánků s občerstvením, výrobky a také pouť s atrakcemiSmějící se
Foto z výletu:
Přeji Vám krásný výlet Líbající

F(r)anta řezy

17. května 2018 v 22:54 | Dominika |  Moučníky
Suroviny:

Těsto:
6 ks vejce
5 lžic polohrubá mouka
5 lžic kr. cukr
2 lžíce kakao
1/2 lžičky prášek do pečiva
100 ml olej

Krém:
300 g tvaroh
3 lžíce moučkový cukr
300 mlsmetana ke šlehání

Vrchní vrstva:
800 ml Fatna nápoj
3 lžícekr. cukr

2 bal.vanilkový pudink


Postup:

Vajička spolu s cukrem vyšleháme do pěny. Postupně přidáme olej, mouku smíchanou s práškem do pečiva a kakao. Takto připravené těsto si vylijeme do papírem vyloženého plechu na pečení (25 x 35 cm). Pečeme při teplotě 180 stupňů.

Připravíme si tvarohový krém. Smetanu ke šlehání si vyšleháme spolu s cukrem. V druhé misce si rozšleháme tvaroh a postupně k němu přidáváme šlehačku.

Rovnoměrně rozetřeme na upečený a vychladlý korpus.

Připravíme si vrchní vrstvu. V nápoji Fanta si rozděláme pudinky, přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí. Ještě horký nalijeme na tvarohovou náplň a necháme takto vychladnout. Horkou vrchní vrstvu lijeme velmi opatrně, abychom nenarušili pěkně uhlazenou tvarohovou nádivku.

Nakrájíme na řezy a podáváme. Dobrou chuť!

Foto:
Čakry

15. května 2018 v 17:23 | Dominika |  Zdraví


První, kořenová čakra, Muladhara:

Tato čakra má červenou barvu a sídlí mezi konečníkem a genitáliemi, jejíž elementem je země. Ovlivňuje ve vašem těle vše pevné, žlázy a hormony, což jsou kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník, nohy, chodidla a nadledvinky.

Více o této čakře se dočtete u mě v článku o Nadledvinách: http://dominique55.blog.cz/1801/druha-cast-nadledviny


Druhá čakra sakrální, sexuální neboli slezinová čakra Svadhistana:

Její klíčové slovo je sociální. Jedná se o potřebu ohledu a přijetí. O schopnost milovat a sloužit ostatním.
Druhá čakra leží v oblasti pohlavních orgánů a je ve vzájemném vztahu se sluncem.

Více o této čakře se dočtete u mě v článku Ledviny nejen z psychosomatického hlediska: http://dominique55.blog.cz/1804/ledviny-z-psychosomatickeho-hlediska


Třetí čakra Manipura neboli pupeční čakra Solar plexu:

Váže se k ní žlutá až zlatožlutá barva. Živel, který je spojený s třetí čakrou je Oheň a ze smyslů, které 3. čakra ovlivňuje je to zrak. Odpovídající žláza je slinivka břišní a hormon insulin. Princip třetí čakry je intuice a utváření.

Třetí čakra, když je otevřená a funguje harmonicky, máte v sobě pocity míru, vnitřní harmonie, jste spokojeni s postavením v životě, cítíte soucit s druhými. Můžete být sami se sebou vyrovnaní a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máte v sobě jas, který obklopuje i vaše tělo, chrání vás před negativními vibracemi a vyzařuje do vašeho okolí. Plní se vám přání, protože jste úzce spojeni se silou světla. Co si přejete, přitahujete jako magnet. Jste plně empatičtí, senzibilní. Aktivujeme ji pohledem do slunce, na rozkvetlá řepková pole či jarní pohled na rozkvetlou louku pampelišek či do ohně.

Vhodné kameny pro aktivaci této čakry jsou: tygří oko, jantar, topas, citrín, růženín, avanturín, malachit, záhněda, sluneční kámen, žlutý jadeit, fluorit, zlato.


Disharmonie třetí čakry se projevuje tím, že, chcete ovládat svůj svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností. Tato čakra souvisí se sebeúctou, kterou teď hledáte ve vnějším světě. Chybí vám vnitřní uvolněnost, připadá vám těžké uvolnit se, jste citově chladní, lítostiví, sentimentální, žárlíte, máte sklony k bezohlednosti a chybí vám spontánnost… Také lehce vybuchnete, ve vaší podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, který jste během času spolykali bez dalšího zpracování.

Pro harmonizaci třetí čakry, lze cvičit sestavu přímo pro ní:Čtvrtá neboli srdeční čakra Anaháta:

Čtvrtá čakra je více známá jako srdeční čakra. Spojena je s láskou, pokorou, vděčností, harmonií a odpuštěním. Na fyzické úrovni podporuje srdeční čakra srdce, plíce a brzlík. Správně fungující srdeční čakra pomáhá nalézt správné řešení v situacích, kdy se potká srdce s rozumem.

Srdeční čakra se nachází v hrudníku, blízko srdce. Otevírá se dopředu a vyznačuje se světle zelenou barvou.

Silná srdeční čakra nám dává hlavní ingredience pro naplněný život což je schopnost spolupráce a empatie, respektu, rovnováhy mezi aktivitou a pasivitou, schopnost dávat a přijímat lásku, jednat ze srdce, přerůst své ego, pocit svobody ve vztazích. Srdeční čakra umocňuje odvahu z lásky udělat, co je třeba, i v případě, že se bude jednat o nepopulární řešení.

Čtvrtá čakra, která nepracuje správně, se projevuje například přehnaným altruismem, ignorováním vlastních potřeb a tužeb, problémy se srdcem, stažením se do samoty. Lidé odmítají lásku, cítí se příliš zranitelní a raději zůstanou sami, než by riskovali ublížení. Také ztrácejí své zájmy, radost a motivaci. Život se mění v nudu. Dalším projevem nerozvinuté čtvrté čakry je touha být stále se svými milými. To už není láska, ale nezdravá závislost nebo touha vlastnit je.

Pro harmonizaci čtvrté čakry, lze cvičit sestavu přímo pro ní:Pátá, krční čakra neboli Višuddhi:

Barva je světle modrá. Úplně otevřenou krční čakrou vyjadřuješ otevřeně a bez obav své pocity, myšlenky a vnitřní poznatky. Jsi také schopen přiznat svoji slabost i ukázat svoji sílu. Tvá vnitřní upřímnost vůči sobě samému i ostatním se projevuje i v přímosti tvého jednání. Máš schopnost vyjádřit tvořivě sebe sama s celou svou osobitostí. Avšak umíš právě tak dobře mlčet, je-li to zapotřebí. Máš také dar umět naslouchat druhým, naslouchat srdcem a s vnitřním porozuměním. Tvoje řeč je plná fantazie a zároveň velmi jasná. Pomáhá ti působivým způsobem plnit tvá přání. Tvůj hlas je plný a příjemně znějící. Tváří v tvář těžkostem a překážkám zůstáváš sám sobě věrný a umíš také říci "ne". Nenecháváš se příliš ovlivňovat nebo "předělávat" jinými lidmi, zachováváš si naopak svoji nezávislost, svobodu a nasměrování. Tvoje nepředsudkovost a vnitřní šíře tě otvírají skutečnosti jemnohmotných dimenzí. Odtud čerpáš řadu informací, které ti pomáhají na cestě životem, po které pak kráčíš s důvěrou.

Poznáváš, že všechny projevy v tvorstvu mají svá vlastní poselství. Vyprávějí ti o svém vlastním životě, o své roli ve velké kosmické hře a o své snaze po celistvosti a světle. Můžeš vstoupit do přímé komunikace s bytostmi jiných oblastí bytí, a poznání, které při tom získáš, předáváš kdykoli je to potřebné ostatním, aniž by ses bál jejich soudu. Všechny tvořivé vyjadřovací prostředky, které užíváš, mají schopnost vypovídat uváženě a pravdivě.

Z tvé vnitřní nezávislosti a ze svobodného projevu celé tvé bytosti ti vzniká hluboká radost a pocit plnosti a integrity.

Když jsou blokovány energie tvé krční čakry, je rušeno porozumění mezi "hlavou" a "tělem". To se projevuje dvojím způsobem. Buď ti přijde zatěžko reflektovat své vlastní pocity a projevuješ své zadržované emoce často v nepromyšleném chování, anebo se uzavřeš ve své intelektualitě a racionalismu, upíráš svému pocitovému prožívání právo na existenci a připustíš si jen zcela určité pocity, které proniknou filtrem tvé vlastní sebeprojekce a nenaráží na soudy ostatních. Nevědomé pocity viny a strachu ti zabraňují vidět se takový, jaký opravdu jsi, a svobodně vyjadřovat své nejvnitřnější myšlenky a pocity. Místo toho se pokoušíš je všechny překrýt mnoha slovy a gesty, za kterými skrýváš svoji skutečnou podstatu.

Tvoje řeč je buď neuhlazená a hrubá nebo spíše věcná a studená. Možná, že i koktáš. Tvůj hlas je poměrně silný, tvá slova nemají hlubší obsah.

Nesneseš, abys působil dojmem slabocha, a pokoušíš se stát za každou cenu silným. Tak se sám dostáváš svými požadavky na sebe pod velký tlak. Pak se může stát, že na tvých bedrech spočine často víc, než dokážeš unést. Výsledek je ten, že se schováš do krunýře, vystrčíš ramena a zastrčíš hlavu mezi ně, aby ses tak ochránil před další možnou zátěží nebo novým "útokem".

Disharmonická funkce páté čakry se projevuje také u lidí, kteří zneužívají svá slova a vyjadřovací schopnosti k manipulování s ostatními, nebo na sebe upozorňují přílišnou výřečností.

Lidé, kteří mají zablokovanou energii krční čakry, nemají přístup k jemnohmotným dimenzím bytí, protože jim chybí otevřenost, vnitřní šíře a nezávislost jako předpoklady pro vnímání těchto oblastí.

Existuje však také možnost, že máš hluboké vnitřní poznání, avšak neodvažuješ se ze strachu před soudem ostatních nebo ze strachu z izolace takové poznání žít a projevovat ho. Protože se však toto poznání domáhá projevu, mohou z toho vzniknout básně, obrazy atd., které však ostatním ukazuješ jen nerad.

Duchovní energie mohou také zůstat vězet v hlavě. Pak nenachází jejich transformační síla přístup k tvým emocím a energie spodních čaker naopak nezásobí horní čakry potřebnou prosazovací silou a stabilitou, aby se vnitřní spiritualita v tvém životě projevila.

Pro harmonizaci páté čakry, lze cvičit sestavu přímo pro ní:Šestá čakra Ajna neboli třetí oko:

Energie Ajny nám umožňuje zažít jasné myšlení i dary duchovního rozjímání a sebereflexe, dovoluje přístup k našemu vnitřnímu vedení, které pochází z hlubin naší bytosti. Umožňuje nám prolomit iluzi a přistupovat k hlubším pravdám - vidět mimo mysl, nad rámec slov. Prostřednictvím daru vidění můžeme interpretovat vnější svět a symbolickým jazykem můžeme uvádět do praxe vnitřní svět. Cesta třetího oka vidí všechno jako kdyby z místa svědka nebo pozorovatele. Znamená to, že zkoumáme sebeomezující myšlenky a rozvíjíme moudrost, která pochází z perspektivy, která překračuje dualitu dobrého nebo špatného, ​​černého nebo bílého. To znamená vidět a pomáhat druhým vidět hlubší význam situací v jejich životě.

Když je Ajna plně aktivována, obě hemisféry fungují v synchronizaci. Tvořivost a syntetické myšlení pravé hemisféry je integrováno a vyváženo logickým a analytickým myšlením levé hemisféry. Třetí oko je nejen sídlo moudrosti, ale i svědomí. Díky němu vidíme, co se děje, ale také víme, co to znamená. Z této čakry pochází náš smysl pro spravedlnost a naši etiku.

Pocity, které provází otevřenou Ajnu, jsou tyto:

"Jsem v kontaktu s mým vnitřním vedením. Poslouchám svou nejhlubší moudrost. Snažím se pochopit a učit se ze svých životních zkušeností. Jsem moudrý, intuitivní a spojený s mým vnitřním průvodcem. Vychovávám svého ducha. Poslouchám moudrost starších. Věřím ve svou intuici. Odpustil jsem minulosti a dozvěděl jsem se, co se z ní mám naučit. Odpustil jsem si. Miluji sám sebe a přijímám se. Vím, že všechno je v mém světě v pořádku. Jsem otevřený inspiraci a blaženosti."
S otevřenou Ajnou můžeme dosahovat prorockých snů a vizí.

Zablokovaná šestá čakra:

Problémy s třetím okem jsou spojeny s poruchami vyššího vnímání vnitřního uvědomění, sebereflexe i intuice. Žlázy a orgány, které má na starost třetí oko jsou mozek, lebka, tvář, nos, oči, centrální nervový systém. Je-li Ajna zavřená, objevují se neurologické poruchy, poruchy učení, mozkové nádory, mrtvice, záchvaty, problémy s koordinací nebo rovnováhou, problémy s očima nebo zrakem jako takovým. Rozostření vidění, slepota, hluchota, infekce očí a uší, spinální abnormality, bolesti hlavy, tlak v hlavě, migrény, problémy s nosem, senná rýma, alergie a krvácení z nosu. Ztráta nebo oslabení čichu, hormonální dysfunkce, změny nálady, duševní onemocnění, psychologické problémy, derealizace, depersonalizace, přílišná citlivost, spánkové poruchy, noční můry, paralýza, psychické vyčerpání, extrémní zmatek, psychotické chování.

Mentální či emocionální příznaky jsou nadměrná hrdost, egománie, člověk s problémy na třetím oku je manipulativní, autoritářský, nábožensky dogmatický, snaží se přemáhat ostatní, žije ve fantastickém světě, objevuje se u něho nadměrné snění, eskapismus, posedlost, bludy, halucinace, přílišná logika, obtížně se soustředí, je netrpělivý, manipulativní, znevažující jiné, příliš racionální, příliš citliví, zažívá psychické přetížení, je nedostatečně koncentrovaný, trpí halucinacemi a paranoiou.

Při disharmonii šesté čakry se také objevuje špatná paměť, nedostatek imaginace a vhledu do probíhajících situací, neschopnost vizualizace, pocit, že žijeme pod tlakem, strach z budoucnosti nebo neznámého, sebezpochybňování, závist, rigidní myšlení, tvrdohlavost, úzkosti, netrpělivost, přecitlivělost, pověrčivost, ignorování intuice nebo nedostatečně rozvinutá intuice, duševní zmatek, zapomnětlivost, mlhavá mysl, rozptýlené myšlení, mentální a emoční nestabilita, příliš racionální myšlení, nedostatkem víry, nedostatek duchovního chápání, nedostatkem disciplíny, strach z úspěchu, nesnášenlivost, schizofrenie, odpojení od reality.

Pro harmonizaci šesté čakry, lze cvičit sestavu přímo pro ní:
Sedmá, korunní čakra neboli Sahasrara:

Fialová a bílá barva. je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. Podobně jako jsou obsaženy v bílé barvě všechny barvy, obsahuje nejvyšší čakra všechny energie nižších center. Sedmá čakra je výchozím bodem pro projevy energií všech ostatních čaker. Je to místo odkud začala naše cesta životem, sem se vrátíme na konci našeho vývoje. Naše osobní pole energií splývá s polem energií Universa. Co jsme zprvu chápali intelektem a později intuicí, je nám nyní zcela jasné. Rozvíjením sedmé čakry se také uvolňují poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie začínají kmitat na nejvyšších pro ně možných frekvencích.

Bez otevření sedmé čakry budete mít stále pocit oddělenosti od plnosti bytí, stále nebudete zcela zbaveni pocitu strachu. Tímto strachem se bude udržovat poslední zbytek blokád ve vašich čakrách. Nemohou se rozvinout do celé své šíře svých možností, jednotlivé energie nevibrují v plném souladu a tím ani v harmonii se sebou navzájem.

Nedostatek energie se projevuje nedostatkem životní radosti a nedostatečnou silou k činu a rozhodnutí. Je-li energie nadbytek, dochází k neukojeným citů, které vznikají následkem nerealizované energie, dochází k frustraci, depresím, destruktivním a nevypočitatelným myšlenkovým formám a vyjadřování. Alternativou k tomu je potom často útěk do množství aktivit, spojených s přáním mít co největší zodpovědnost a dokázat tak vlastní zdatnost. V tělesné úrovni se nedostatek energie projevuje formou častých migrén a silných bolestí hlavy. Také přehnaný strach před smrtí je někdy symptomem nevyvážené 7. čakry. Máme sklony k černé magii a proklínání, pověrčivosti, stahování se do ústraní a nezájem o světské bytí. Lidé s narušenou funkcí sedmé čakry potřebují láskyplné vedení, které jim pomůže znovu vnést do života světlo. Problémy spojené s nesprávným tokem energie v sedmé čakře se mohou projevovat depresemi a dalšími psychickými onemocněními.

Pro harmonizaci sedmé čakry, lze cvičit sestavu přímo pro ní:


Avokádové smoothie

12. května 2018 v 13:08 | Dominika |  Nápoje
Ingredience:

Avokádo, strouhaný kokos, banán, voda (med v případě dochucení)

Postup:

Do smoothie mixéru nahážeme veškeré suroviny a rozmixujeme 😜😁

Avokádo:

Avokádo je bohatým zdrojem minerálních látek draslíku, mědi, magnezia, fosforu a vitaminy C, E, K, H, B3 a B5 (kyseliny pantothenové). Dužina obsahuje jen mizivé množství cukru, zato na ovoce nezvyklé množství tuku (složení mastných kyselin se podobá olivovému oleji)

Kokos:

Ne každý ví, že kokos je cenným zdrojem více pro tělo velmi cenných a důležitých látek. A jsou to zejména:
  • vitamíny: B1, B2, B3, B6, E, C
  • minerální látky: železo, vápník,
  • fosfor, hořčík, draslík, křemík, sodík
  • Vláknina
  • nasycené tuky
  • bílkoviny
  • proteiny

Banán:

Banány obsahují živiny, které regulují hladinu cukru v krvi. Banány jsou bohatým zdrojem pektinu, což je druh vlákniny, který banánu dodává jeho strukturu a konzistenci (4). Nezralébanány obsahují pomalu stravitelný (rezistentní) škrob, který funguje jako rozpustná vláknina a není v trávicím traktu tráven.


Fotka:

Hrnčířské trhy v Berouně

10. května 2018 v 22:05 | Dominika |  Výlety a dovolené
Minulý víkend jsem byla na výletě s přítelovo mamkou, tetou i babičkou a parádně jsme si to užily. Byly jsme na hrnčířských trzích v Berouně. Ony tam jezdívaly pravidelně každý rok a tentokrát mi nabídly jestli nechci jet s nimi, tak jsem neváhala a jela. A udělala jsem dobře!Usmívající se


O hrnčířských trzích:

Hrnčířské trhy se v Berouně konají každoročně.

Zakladatelem hrnčířských trhů byl jako takový Vladimír Izbický, jenž je sám hrnčířem a, který jezdil na festivaly keramiky a hrnčířské trhy po celém světě.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.


O městě Beroun:

Beroun je nádherné historické město samo o sobě. Je to město ve Středočeském kraji. Město leží na soutoku Berounky a Litavky, asi 30 km jihozápadně od Prahy. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel.

Beroun je svým strategickým umístěním na spojnici Prahy a Plzně již od středověku významnou křižovatkou, místem obchodu i výroby. Po zavedení rychlého spojení s Prahou po dálnici D5 se čím dále tím více stává i součástí příměstské oblasti české metropole, odkud lidé dojíždějí pracovat do Prahy.

Beroun je umístěn v kopcovité krajině na rozhraní chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest.

Město je prakticky ze všech stran obklopeno kopci a lesy. Krajinou prochází řada značených turistických stezek (blízké výletní cíle jsou například Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou, Koněprusy, Tetín, Hudlice, Nižbor, Velká Amerika).

Nedaleko centra se nachází zalesněný kopec Městská hora s rozhlednou. Na tomto kopci se také nachází výběh, v němž město chová už pouze dva medvědy, původně medvíďata známá z televizních večerníčků. (Medvěd je ve znaku Berouna, proto město sponzoruje chov těchto zvířat.)

Celostátní význam má také známý mezinárodní hudební festival Talichův Beroun, který se zde koná každý rok.

V Berouně se natáčel například televizní seriál Muž na radnici. V seriálu neslo město jméno KunštátUsmívající se


Fotky z Hrnčířských trhů a z Berouna:

Lidí tam bylo teda neskutečně...

Takhovéto nádherné výrobky se tam prodávaly:

Ptáčci z příborů:

Berounský park:

Řeka Berounka:

My čtyři grácie, přítelovo mamka, teta, babička a já:

Moje úlovky, šperky a voňavé polštářky:
Výrobků tam měli tolik, že jsem nevěděla na co dřív koukat, jenže taky to nebylo nic levného, už tak jsem v tom byla za ten den i s cestou a jídlem za 2 000 kč takže určitě tento výlet doporučuji všemi deseti, ale pouze s tlustou peněženkou Smějící se